Noviny Prahy 2: Park Horská dostane novou kuželnu a komunitní zahradu

Park v ulici Horská, která propojuje Albertov s Karlovem, patří mezi nejklidnější lokality v Praze 2. Zdejší okolí je jedním ze zapomenutých zákoutí v naší městské části, které oplývá kouzlem staré Prahy a vytváří tu nezapomenutelnou atmosféru. Lokalita postupně prochází revitalizací, v posledních letech zde byla opravena zahrada Ztracenka a také Bastion, který dnes hostí mnoho kulturních akcí. Na řadu nyní přišla revitalizace parku Horská, včetně místní kuželny.

Park v ulici Horská při hradební zdi v současné době lidé příliš nevyužívají. Radnice proto nechala zpracovat studii jeho obnovy včetně kuželny a návrh možností využití celé lokality. „Závěr studie je jednoznačný: kuželnu zbourat a zachovat. Nedávno jsme vysoutěžili projekt, budova se zbourá a na jejím půdorysu vznikne nový objekt s kuželnou. V kuželně se počítá i s místem pro občerstvení nebo klubovým prostorem. V areálu bude také komunitní zahrada a obnovené multifunkční hřiště pro volejbal, nohejbal nebo pétangue. Na zbytku pozemku bude zachována zeleň,“ přibližuje budoucí podobu parku Starosta Prahy 2 Jan Korseska.

Kuželna

Kuželna je v současnosti stále v provozu. Hlavní přízemní dřevěná budova slouží jako klubovna s občerstvením, v provozu jsou dvě dráhy s technickým automatizovaným zařízením a stále se zde konají kuželkářská utkání. Nová kuželna, která vznikne na půdorysu té původní, počítá se zachováním současných dvou drah, ale prostor pro hráče bude mírně rozšířen tak, aby bylo více prostoru pro hru. Vnitřní dispozice kuželny jsou navrženy tak, aby si všichni, tj. kuželkáři a jejich diváci, členové klubu i veřejnost přišli na své. Součástí kuželny bude veřejnosti přístupný bufet s teplými i studenými nápoji a rychlým občerstvením.

Terasa s vyhlídkou

Součástí nové kuželny bude i relaxační prostor – střešní terasa s vyhlídkou, která nabídne úchvatné výhledy na Albertov a na Ztracenku. Částečně zelená střešní terasa mimo jiné přímo vybízí k relaxaci s výhledem.

Kulturní a odpočinkový prostor

Novým centrem venkovních aktivit bude bezpochyby střední část areálu přímo pod kuželnou, kde vznikne volnočasová plocha s ohništěm. Návštěvníci tak budou mít jedinečnou příležitost udělat si táborák přímo v srdci Prahy. Volnočasový prostor bude sloužit také jako jeviště pro pořádání kulturních akcí, proto zde vzniknou i takzvané „pobytové schody“, které budou sloužit jako hlediště nebo k prostému posezení.

Komunitní zahrada

Prostory kolem kuželny oživí na Dvojce vůbec první komunitní zahrada, která bude zasazena do svahu za kuželnou. Záhony pro místní komunitu pěstitelů tak budou vhodné pro pěstování například rajčat, okurek či jiné zeleniny nebo ovoce. Pěstitelé tu budou moci využít i sklad na náčiní, který bude v budově kuželny.

Multifunkční sportoviště

Ve spodní části parku vzniknou i dvě nové plochy pro rekreační olektivní sporty. Hlavní hřiště je navrženo pro hráče volejbalu, nohejbalu nebo badmintonu. Velkou oblibu si v posledních letech získává pétanque, která si tu budou moci lidé zahrát na dvou hřištích.

***

Historie současné kuželny

Na místě dnešní kuželny stál objekt už od roku 1927, kdy zde vzniklo provizorního cvičiště se zázemím pro místní tělovýchovnou jednotu. Tvar objektu vychází právě z této provizorní stavby. Na téměř čtvercovou budovu zázemí navazuje podlouhlé cvičiště, dříve jen ve formě zastřešení, postupem času přebudované na plnohodnotný uzavřený prostor. Později se začalo uvažovat a (dle dostupných dokumentů) jednat o realizaci kuželny, která zde vznikla ve 30. letech (klubovna byla postavena místním kuželkářským družstvem v roce 1936). V 60. a 70. letech proběhly další větší investice – převážně napojení na technickou infrastrukturu (např. kanalizace nebo plynovod). Zásadní, a vlastně poslední legální změny se odehrály koncem 80. let. V roce 1988 byl vydán kolaudační souhlas s užíváním stavby po rekonstrukci kuželny, při které byly dobudovány šatny. Historicky se stavba vyvíjela od provizorní, dočasné stavby, přes zařízení staveniště po současnou schválenou kuželnu. V průběhu let se provozovatelé několikrát a dlouhodobě snažili o její renovaci, přestavbu nebo realizaci přístavby. Kuželna čelila i pokusům o odstranění (dočasná stavba z období, kdy sloužila jako zařízení staveniště) až po současnost, kdy je mj. vypsána petice za její záchranu a zachování ducha místa.


Zdroj: Noviny Prahy 2, Co se chystá, s. 4., leden 2024