Lidovky.cz: Raději to zbourejte. Lepší než trosky začlenit do do projektu, aby památkáři neřvali

[…] Dobrat se smyslu některých rekonstrukcí a revitalizací jde někdy ztuha. Posuďte sami, Praha 2 vypsala architektonickou soutěž na podobu parku, který vznikne mezi Horskou ulicí a novoměstskými hradbami. Tento prostor si nepochybně úpravu zaslouží a jeden ze tří projektů ve finále soutěže, návrh ateliéru MCA, nabízí nové kamenné cesty, dřevěné lavičky a zídky, které prostor terasovitě rozdělí. A také dětské hřiště a zahradní restauraci. Ta má vzniknout na místě dnešní kuželny, která zde funguje od roku 1936, vstup do ní a někdejšího přilehlého volejbalového hřiště je z Horské ulice. Místostarosta Prahy 2 Jan Kolář oznámil, že ani jeden z uvažovaných projektů kuželnu nezačlenil a že je v tak strašném stavu, že oprava je nemožná, což je jasně účelové tvrzení, kuželky se tu stále hrají a nic nepadá.

Pochopitelně že oprava je složitější než zbourání a výstavba nového objektu. Ovšem mít ve svém obvodě něco tak unikátního a ani se nepokusit o záchranu je zvláštní postoj. Kuželna má skutečně zajímavou historii, vznikla svépomocí v třicátých letech, hrála se zde mistrovství republiky, místní sportovci slavili úspěchy i v zahraničí a v padesátých letech si zde zahrál i Zátopek.

Horská ulice a její okolí je zastrčený kout známý hlavně místním, je to taková příjemná, trochu zplundrovaná oáza klidu. To je takový problém historickou dřevěnou kuželnu zachovat, pořádně ji zpropagovat jako místo s jedinečným letopisem a případně k ní přistavět venkovní občerstvení? V čem bude nová dřevěná zahradní restaurace o tolik lepší?


Jana Machalická: Raději to zbourejte. Lepší než trosky začlenit do projektu, aby památkáři neřvali, 10. 5. 2022, lidovky.cz