Česká televize – Z Metropole: Kuželna a Détko, 7. května 2022

Kultovní hřiště karlovský dětí zvané Détko a s ním i historická kuželna z roku 1936 brzy zmizí z poklidné Horské ulice. To vše ve jménu kultivace celého prostoru pod gotickými hradbami opevnění. Konec jednoho génia locí.


Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Vevnitř hlasité emoce, venku až pohádkový klid. Tak trochu zapomenutá Horská ulice se vine podél novoměstských hradeb a k nejfrekventovanějším rozhodně nepatří. Málokdo bytu hledal poslední kuželnu v Praze 2. 86 let její existence má být ale brzy minulostí. Městská část plánuje revitalizaci celého parku Pod hradbami. Namísto vypsala architektonickou soutěž už na konci roku 2020 vyhrála ji firma MCA ateliér. Ta je spojená také se současnou podobou bastionu, který najdeme ve stejné ulici.


Jan KOLÁŘ, místostarosta Prahy /ANO/
Máme 3 oceněný finalisty a ani v jednom oceněném návrhu se s kuželnou nepočítá, takže se vrátíme do takovýho toho období, kdy je to opravdu spíš klidová zóna. Budou tam různý terasy podle návrhu, malá komunitní zahrada, grilovací místa.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Revitalizací prošla i nedaleká zahrada Ztracenka. Obě místa rozhodně zkrásněla. Charakter a jedinečná atmosféra se ale tak trochu vytratily. Toho se teď obávají i v případě kuželny někteří místní lidé a politici.

Jaroslav NĚMEC, zastupitel MČ Praha 2 /Piráti/
Každé místo, které má geniu loci, což rozhodně Horská ulice a včetně kuželny, včetně jejího okolí, si zasloužil speciální ochranu.

Tomáš SMÉKAL, provozovatel kuželny
Nejde o to, jestli bych tady zůstal já nebo kdokoliv, ale jde o to, aby tady zůstalo sport jako kuželkářský, protože ten tady má tradici od roku 36 v podstatě a na Praze 2 žádná kuželna není.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
V těsné blízkosti kuželny bývalo i kdysi kultovní hřiště místních dětí, které pamětníci znají pod názvem Détko. Jeho plocha se nejdřív zmenšila a pak zmizeli i staré dřevěné šatny se sprchami.

Tomáš SMÉKAL, provozovatel kuželny
Původně tam byla lukostřelba, byly tam ve volejbalevé a nohejbalové hřiště.

Josef SMÉKAL, pamětník, otec současného provozovatele kuželny
Ještě tam chodili boxeři /nesrozumitelné/ Praga dole na to hřiště. Vedle hřiště tam byly takový kabiny postavený který se tedy zbourali, že to pak vlastně tady ty znalci začali jako rozebírat, tak se to všechno uklidilo, vyklidilo, aby… Jako fakt sem těch lidí chodilo dolů na to hřiště dost.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Když městská část nechala postavit schody přes hradby do vedlejšího parku Folimanka, zaniklo hřiště úplně. Teď se s ním počítá, ale na jiném místě.

Jan KOLÁŘ, místostarosta Prahy /ANO/
Hřiště přiléhá k té zahradní restauraci, tzn. že ta část jakoby sportovního vyžití tam je. Teď to rozměrově neumožňuje, ale potom, co by došlo teda k úpravě toho terénu, tak už by se tam plnohodnotné hřiště vešlo.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Tam, kde dřív bylo hřiště, má být další sportovní vyžití, petanque, zahradní kuželky a o pár metrů níž i dětské hřiště. Budovu kuželny nahradí zahradní restaurace.

Jan KOLÁŘ, místostarosta Prahy /ANO/
Architekti s ní prostě nepočítají. Ta současná budova v dezolátním stavu. Záchrana je prakticky nemožná a soutěž promluvila.

Jaroslav NĚMEC, zastupitel MČ Praha 2 /Piráti/
Do klubovny se mnoho desítek let nic neinvestovalo. A její stav podle toho vypadá. Není to však stav ve stadiu ruiny, ale ve stadiu prostě malé údržby, což lze lehce napravit a Praha 2 na to finance má.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Historie místních kuželek sahá až do třicátých let minulého století. Kuželkářský klub s příhodným názvem Kamarádi v místě dnešní hrací plochy svépomocí postavil tuto dřevěnou budovu a u ní nezastřešenou jednodráhu.

Josef SMÉKAL, pamětník, otec současného provozovatele kuželny
Druhá dráha se postavila v roce 56 a 57 snad tady bylo zahájení otevírání té dráhy prvním mistrovstvím český republiky žen.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Řada žen úspěšně reprezentovala i místní klub. Tím jsou už desítky let kuželkáři Pragy Praha. Stovky zápasů na těchto drahách odehrál i Jiří Sýkora. Jako dorostenec tu s kuželkami začínal začátkem šedesátých let.

Jiří SÝKORA, hráč TJ Praga Praha
To je fotografie z roku 1982, kdy jsme získali titul Mistrů Československé republiky. Tady pragovka získala celkově 5 titulů. A můžu říct, že to bylo jako ojedinělý úspěch kuželkářského sportu v Praze.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Místní sportovci vyráželi do zahraničí.

Jiří SÝKORA, hráč TJ Praga Praha
Hráli jsme v Jugoslávii, v Rakousku, v Německu. A jeden z největších útoků jsme měli že na poháru v Rakousku v Innsbrucku jsme získali druhý místo.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Jiří sýkora nostalgicky vzpomíná i na dobu, kdysi jsem přišel zahrát Emil Zátopek.

Jiří SÝKORA, hráč TJ Praga Praha
V roce 1969, když jsme tady měli přátelské utkání s německým týmem Fulda, tak sem přišel, on uměl perfektně německy a myslím, že to bylo jedno z největších pozdvižení, protože ty kuželkáři z tý Fuldy se nevěnovali kuželkám, ale věnovali se panu Zátopkovi. I tady hrál kuželky a říkal tenkrát, že toho měl plný zuby, že prostě to je jinej druh jako námahy.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Z původních 110 členů ale dnes zůstalo necelých 20. Řada z nich sem chodí celý život a věří, že pokud by místo dostalo druhou šanci své příznivce by si našlo.

Tomáš SMÉKAL, provozovatel kuželny
Já si myslím, že jsem jakoby ty kuželky patřej, protože tohle je tak akorát zastrčená jakoby oblast a musí se sem ty lidi něco natáhnout. Tak jako sem chodili vlastně na to nohejbalový hřiště, kdy sem chodili přes léto hrát každý den v podstatě 10, 20 lidí a tím, že se zrušilo, tak ty lidi odpadli.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Místní hráči kuželky vnímají jako nejspravedlivější sport, který žádný rozhodčí neovlivní. Ve srovnání s dnes rozšířenějším bowlingem je hra těší. Hází se s zmenší koulí, která nemá díly na prsty. Kuželek je o jednu míň a stojí dál od sebe, víckrát se i háže.

Jiří SÝKORA, hráč TJ Praga Praha
Když jsme hrávali extraligu a hráli jsme 200 hodový disciplíny a v sobotu v neděli. Tak jsme věděli, byli úplně vyčerpaný.

Magda ŠULCOVÁ, redaktorka
Pokud máte rádi kuželky, ještě jsem stihnete přijít zahrát. Kuželna sice má platný demoliční výměr, k zemi ale ještě nepůjde. Podepsání smluv a vyřízení všech potřebných formalit zabere 2-3 roky. Magda Šulcová, Česká televize.


Česká televize – Z Metropole: Kuželna a Détko, 7. května 2022, on-line na www.ceskatelevize.cz